Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Constructii si Urbanism
Întrebări
| Intrebarea nr. 3281 din data: 15-07-2010 pusa de crucean cosmin : · Buna ziua,
ma numesc Crucean Cosmin si sunt din satul Munar. Am o livada de 1 hectar si as dori sa construiesc o casa in interiorul livezii. Doresc sa stiu daca pentru acesta e nevoie de schite de la un arhitect autorizat sau pot sa fac si eu una. De asemenea doresc sa stiu de ce acte am nevoie pentru a obtine autorizatia de constructie. Mentionez ca casa pe care vreau sa o construiesc o sa aiba o singura camera : 6m lungime, 4 latime si 2,5 m inaltime.
Cu respect,
C.Crucean.
Intrebarea nr. 3258 din data: 27-06-2010 pusa de Neustädter Günter : · Pe strada Poetului (sau Fratii Neumann, nu mi-e foarte clar) intre stadion si Penny Market circa o treime din latimea drumului e mai lasata, si de cate ori ploua se aduna apa, aici neexistand nici un fel de canalizare pentru apa pluviala, iar oricine trece pe improvizatia de trotuar cu stalpisori ARED risca sa fie udat de masini daca cumva trec doua masini in sensuri opuse.
Exista planuri pentru remedierea situatiei?
Intrebarea nr. 3250 din data: 23-06-2010 pusa de Popescu Ioan : · Buna ziua,
Am dori sa stim ce se intampla cu Strada Lipovei din micalaca,este plina de gropi si trec zilnic camioane care fac un zgomot mare si produc vibratii care se simt in casa. Am dori macar sa se astupe gropiile de pe strada dca mai mult nu se poate. Un lucru satisfacator ar fii redirijarea camioanelor pe centura aradului sau prin alta parte,dar daca acest lucru nu se poate am dori macar asfaltarea strazii sau astuparea gropilor.Multumim.
Intrebarea nr. 3235 din data: 15-06-2010 pusa de CENADAN ADRIAN : · SE EFECTUEAZA LUCRARI DE REABILITARE PE STRADA MALUL MURESULUI PRECUM BINE STITI, DAR DE LA CEI DE PE SANTIER AM INTELES CA PE PORTIUNEA DINTRE STR CUZA VODA SI STR IALOMITEI NU SE VA INTRODUCE CANALIZAREA MENAJERA DOAR CEA PLUVIALA, SI CA PE ACESTA PORTIUNE STRADA VA RAMANE IN CONTINUARE FARA TROTUAR. ESTE ADEVARAT SAU NU?
Intrebarea nr. 3220 din data: 01-06-2010 pusa de HENEGARU MIHAELA CORALIA : · Buna ziua .Va rog frumos sa-mi spuneti cand se repara strada Gorunului , deoarece in momentul in care ploua casa noastra care se afla la nr.1A este toata stropita de masini iar pe trotuar nu se poate circula din cauza apei .Sper sa se rezolve ceva in aceasta privinta.Va multumesc anticipat .Cu stima , Mihaela Coralia Henegaru.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3281 din data: 15-07-2010 pusa de crucean cosmin : · Buna ziua,
ma numesc Crucean Cosmin si sunt din satul Munar. Am o livada de 1 hectar si as dori sa construiesc o casa in interiorul livezii. Doresc sa stiu daca pentru acesta e nevoie de schite de la un arhitect autorizat sau pot sa fac si eu una. De asemenea doresc sa stiu de ce acte am nevoie pentru a obtine autorizatia de constructie. Mentionez ca casa pe care vreau sa o construiesc o sa aiba o singura camera : 6m lungime, 4 latime si 2,5 m inaltime.
Cu respect,
C.Crucean.
|
Raspuns din data de 20-07-2010 : Stimate domn,
Pentru obtinerea informatiilor solicitate, va sugeram sa va adresati, in scris sau verbal, Primariei in raza careia domiciliati.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3258 din data: 27-06-2010 pusa de Neustädter Günter : · Pe strada Poetului (sau Fratii Neumann, nu mi-e foarte clar) intre stadion si Penny Market circa o treime din latimea drumului e mai lasata, si de cate ori ploua se aduna apa, aici neexistand nici un fel de canalizare pentru apa pluviala, iar oricine trece pe improvizatia de trotuar cu stalpisori ARED risca sa fie udat de masini daca cumva trec doua masini in sensuri opuse.
Exista planuri pentru remedierea situatiei?
|
Raspuns din data de 08-07-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2010, Primaria Muncipiului Arad va programa si executa reabilitarea carosabilului strazii Fratii Neumann.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3250 din data: 23-06-2010 pusa de Popescu Ioan : · Buna ziua,
Am dori sa stim ce se intampla cu Strada Lipovei din micalaca,este plina de gropi si trec zilnic camioane care fac un zgomot mare si produc vibratii care se simt in casa. Am dori macar sa se astupe gropiile de pe strada dca mai mult nu se poate. Un lucru satisfacator ar fii redirijarea camioanelor pe centura aradului sau prin alta parte,dar daca acest lucru nu se poate am dori macar asfaltarea strazii sau astuparea gropilor.Multumim.
|
Raspuns din data de 08-07-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In cursul lunii iulie 2010, Primaria Municipiului Arad executa tratamente succesive pe strada Lipovei.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3235 din data: 15-06-2010 pusa de CENADAN ADRIAN : · SE EFECTUEAZA LUCRARI DE REABILITARE PE STRADA MALUL MURESULUI PRECUM BINE STITI, DAR DE LA CEI DE PE SANTIER AM INTELES CA PE PORTIUNEA DINTRE STR CUZA VODA SI STR IALOMITEI NU SE VA INTRODUCE CANALIZAREA MENAJERA DOAR CEA PLUVIALA, SI CA PE ACESTA PORTIUNE STRADA VA RAMANE IN CONTINUARE FARA TROTUAR. ESTE ADEVARAT SAU NU?
|
Raspuns din data de 09-07-2010 : Simate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
S-a hotarat ca in cadrul proiectului "Reabilitarea Centrului Istoric Vechi in Municipiului Arad", extinderea retelei de canalizare menajera DN 250 mm pe strada Malul Muresului, portiunea str. Cuza Voda - str. Ialomitei.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3220 din data: 01-06-2010 pusa de HENEGARU MIHAELA CORALIA : · Buna ziua .Va rog frumos sa-mi spuneti cand se repara strada Gorunului , deoarece in momentul in care ploua casa noastra care se afla la nr.1A este toata stropita de masini iar pe trotuar nu se poate circula din cauza apei .Sper sa se rezolve ceva in aceasta privinta.Va multumesc anticipat .Cu stima , Mihaela Coralia Henegaru.
|
Raspuns din data de 29-06-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Strada Gorunului este cuprinsa in programul de plombari prin stropiri succesive al Primariei Municipiului Arad, cu termen de finalizare 30.09.2010.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
|
|